Kontakta oss

Lapplands gymnasium Gällivare

Postgatan 2, 982 31 Gällivare

lggallivare@lapplands.se

Skolledning:

Peter Axelsson

Rektor enhet 1 Program: BA, NA, TE, VF, Skidgymnasiet

010-143 75 27

076-133 01 18

peter.axelsson@lapplands.se

Eva Rannebo

Rektor enhet 2 Program: EE, HA, IM, SA, VO

010-143 75 11

076-133 18 61

eva.rannebo@lapplands.se

Mats Johansson

Rektor enhet 3. Program: EK, FT, GYSÄR, IN

010-143 75 24

076-133 18 62

mats.johansson-rantavaara@lapplands.se

Henrik Holmgren

Administrativ chef

010-143 75 18

076-133 18 57

henrik.holmgren@lapplands.se

Marianne Stöckel

Gymnasiechef

070-514 44 13

marianne.stockel@lapplands.se

Inger Hieta, biträdande gymnasiechef

Inger Hieta

Bitr. gymnasiechef

0978-128 44

072-539 19 09

inger.hieta@lapplands.se

Administratörer:

Stina Hannu

Antagning, administration

010-143 75 21

stina.hannu@lapplands.se

Anita Tolonen

IM,NA,TE,VO

010-143 75 12

anita-inga-lill.tolonen@lapplands.se

Ann-Sofi Paulsson

BA,EE,VF,IN,FT

010-143 75 14

ann-sofi.paulusson@lapplands.se

Anneli Isaksson

EK, HA, SA, GYSÄR

010-143 75 13

anneli.isaksson@lapplands.se

Elevhälsan:

Anne Ilskog

Skolsköterska

0970-818 467

anne.ilskog@lapplands.se

Doris Johansson

Skolkurator

0970-818 834

doris.johansson@lapplands.se

Oksana Johansson

Specialpedagog Program: BA, EK, IN, NA, TE, VF

010-143 75 26

076-142 75 06

oksana.johansson@lapplands.se

Marit Engman

Specialpedagog Program: EE, FT, HA, IM , IMSPR, SA, VO

010-143 75 23

076-142 75 20

marit.engman@lapplands.se

SYV:

Erika Larsson

Program: EE, IN, NA, VF  Arbetsrum:

010-143 75 15

erika.larsson@lapplands.se

Jeanette Stenström

Program: BA, EK, HA, SA  Arbetsrum:

010-143 75 19

jeanette.stenstrom@lapplands.se

Vik. Monika Potkanska

Program: FT, IM, TE, VO  Arbetsrum:

010-143 75 25

monika.potkanska@lapplands.se

Vaktmästare/Tekniker:

Kent Nilsson

Vaktmästare

010-143 75 20

073-098 26 41

kent.nilsson@lapplands.se

Stefan Persson

Tekniker

010-143 75 29

070-605 43 62

stefan.persson@lapplands.se