Lärlingsutbildningen blev vägen till jobb

Ett intresse för teknik och maskiner blev starten på en ny väg för Haben Tesfai Bitsamlak. Genom lärlingsutbildningen till underhållsmekaniker har han fått kombinera teori med praktiskt arbete ute i verkligheten – och idag har utbildningen lett till jobb hos Fredrikssons Mek och Vulk i Kiruna. – Jag ville lära mig mer om maskiner och underhåll, och utbildningen kändes som helt rätt val för mig.

En utbildning med både teori och praktik

Haben beskriver utbildningen som varierad och utvecklande. Kombinationen av praktiska moment och teori har gett honom en bred förståelse för yrket.
– Jag tycker utbildningen har varit bra. Man får både praktiska och teoretiska kunskaper, säger han.
Att få arbeta nära industrin och prova på yrket i verkliga miljöer har varit en viktig del av lärandet.

Lärlingsupplägget gav värdefull erfarenhet

Som lärling tillbringar man en stor del av utbildningen ute på en arbetsplats. För Haben har det varit en stor fördel.
– Man får mycket erfarenhet ute på arbetsplatser och lär sig hur jobbet fungerar i verkligheten.
Under sin lärlingstid har han varit på FMV där han fått arbeta med riktiga maskiner, verktyg och arbetsuppgifter tillsammans med erfarna kollegor.
– Det bästa har varit praktiken och att få jobba med riktiga maskiner och verktyg. Jag har lärt mig nya saker varje dag och fått mer erfarenhet inom yrket.

”En bra utbildning för den som gillar teknik”

För den som funderar på att utbilda sig till underhållsmekaniker har Haben ett tydligt råd.
– Det är en bra utbildning för personer som gillar teknik, problemlösning och praktiskt arbete.
Nu blickar han framåt mot nästa steg i yrkeslivet.
– Jag vill jobba som underhållsmekaniker och fortsätta utvecklas inom industrin och teknik.

Från lärling till anställd

På Fredrikssons Mek och Vulk (FMV) har Haben fått växa in i rollen som underhållsmekaniker. Under lärlingstiden har han arbetat sida vid sida med erfarna kollegor och fått erfarenhet av de arbetsuppgifter som ingår i yrket. Lärlingsupplägget gav inte bara värdefull erfarenhet – det öppnade också dörren till arbetslivet.
– Man får mycket erfarenhet ute på arbetsplatser och lär sig hur jobbet fungerar i verkligheten, säger Haben.
I dag har han fått anställning hos Fredrikssons Mek och Vulk och ser fram emot att fortsätta utvecklas inom branschen.
– Jag vill jobba som underhållsmekaniker och fortsätta utvecklas inom industrin och teknik.

Underhållsmekaniker

En grundutbildning till underhållsmekaniker med mycket tid på ett företag.

Yrkesvux och grön industriutbildning

En central del av projektet är att skapa flexibla utbildningsmöjligheter som riktar sig både till nya studerande och till yrkesverksamma som vill vidareutbilda sig.